गौतम बुद्धका २५ भनाईहरू : जसले तपाईंको जीवन बदल्न सक्छ

शान्ती आफै भित्र हुन्छ, यसलाई बाहिर नखोज । २. आफ्नै तर्क र विवेकले स्विकार नगरेसम्म पढेको वा सुनेको कुरामा विश्वस नगर । ३. यदी आफैलाई सच्चा प्रेम गर्दछौ भने तिमीले अरूलाई पिडा दिन सक्दैनौ । ४. हामी जे सोच्दछौ उँही बन्दछौ । ५. उद्यमीका लागि प्रत्येक दिन भाग्योदय हुन्छ । ६. त्यही व्यक्ति धार्मिक हो जसले अर्काको निम्ती त्याग गर्न सक्छ ।
७. वितेको समय र आउने समयको चिन्ता नगर, वर्तमान क्षणमाथि नै मनलाई एकाग्र गर । ८. लगनबाट ज्ञान प्राप्त हुन्छ, लगनको अभावमा ज्ञान हराउँछ । ९. यदी विद्यार्थी तयार छ भने शिक्षक स्वतं उपस्थित हुन्छ । १०. हमी आफ्नो रिसका लागि होइन रिसद्वार दण्डित हुन्छौं ।

११. हजारौ युद्धहरू जित्नुभन्दा महत्वपूर्ण कुरा हो, आफैलाई चिन्नु । यही नै तिम्रो विजय हो । यसलाई तिमीबाट खोस्न सकिदैन न त परीद्वारा न त प्रेतद्वारा । १२. हाम्रो मस्तिष्कनै सबैथोक हो । हामी जे सोच्दछौ त्यही बन्दछौं । १३. शान्ती आफैँ भित्रबाट आउँदछ । यसलाई बाहिर नखोज ।

१४. हाम्रो बाटो आकाशतर्फ होइन आफ्नै हृदयतर्फ हुनुपर्दछ । १५. मैले यो हेर्दिन कि के–के गरिसके, मैले यो हेर्दछु कि के–के गर्न बाँकी छ । १६. हजार खोक्रा शब्दहरूभन्दा शान्ती दिने एक शब्दनै उत्तम हुन्छ । १७. जिब्रो एउटा त्यस्तो छुरी हो जसले खुन ननिकाली काट्न सक्छ । १८. हज्जारौ मैनबत्ती एउटा मैनबत्तीको प्रकाश कम नगराइ जलाउन सकिन्छ । यसरी नै खुसी बाढ्दा बढ्ने गर्छ ।

१९. आफ्नो उद्दारको लागि स्वयंमा निर्भर रहनुपर्दछ, अन्यमा होइन । २०. धार्मिक त्यही हो जसले अरूका निम्ती त्याग गर्न सक्छ ।२१. एउटा पुरै गाग्री थोपा थोपा पानीले भरिने हो । २२. घृणा घृणाद्वारा घट्दैन बल्कि यो प्रेमद्वारा घट्दछ, यो शास्वत नियम हो । २३. स्वास्थ्य सबैभन्दा महान् उपहार हो, संतोष सबैभन्दा ठूलो धन र विश्वसनीयता सबैभन्दा उत्तम सम्बन्ध हो ।

२४. विगतमा ध्यान नदेउ, भविष्यको सपना नदेख, वर्तमानमा आफ्नो ध्यान लगाउ । २५. जो मानिस दोश्रोको इर्ष्या गर्दछ, उसको मनमा कहिल्यै शान्ती मिल्दैन ।

प्रतिकृया दिनुहोस

सम्बन्धित समाचार